Δίκτυο Σχολείων «Τα σχολεία αναζητούν την ιστορία τους»
(αριθμός έγκρισης:  Φ.1/ΔΝ/ 23296/Δ7/17/2/2020
Φ.1/ΔΝ/ 44717/175487/Δ7/23/12/2020)

 

Το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) θα υλοποιήσει για δεύτερη χρονιά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα σύμπραξης σχολείων και εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με την ιστορία του σχολείου τους. Το πρόγραμμα έρχεται να συμπληρώσει τις ήδη υπάρχουσες δράσεις του Μουσείου σε αυτή την κατεύθυνση (Μαθητικοί Διαγωνισμοί, Συνέδρια, Ημερίδες).
Σκοπός  να ενισχύσει εκπαιδευτικούς και μαθητές να ασχοληθούν ενεργά με την τοπική ιστορία και ειδικότερα την τοπική εκπαιδευτική ιστορία, να γίνουν «ερευνητές» και να αναδείξουν την ιστορία των σχολείων που εργάζονται και φοιτούν, να μελετήσουν αρχειακό υλικό, να συλλέξουν προφορικές μαρτυρίες, να δημιουργήσουν οπτικοακουστικές εφαρμογές, να διατυπώσουν συμπεράσματα για την εκπαιδευτική ζωή στο παρελθόν, να αφυπνίσουν την εκπαιδευτική μνήμη, να αναστοχαστούν την εκπαιδευτική ζωή στο παρόν μέσω των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που θα εκπονήσουν και να ανοίξουν το σχολείο στην κοινότητα.
Υποενότητες οι οποίες μπορούν να μελετηθούν είναι:
Σχολικά αρχεία
Προφορική ιστορία και μαρτυρίες
Σχολείο και αρχιτεκτονική
Σχολικές φωτογραφίες
Σχολικά βιβλία

Στο πρόγραμμα μπορούν να συμμετάσχουν σχολεία  κάθε τύπου και βαθμίδας (νηπιαγωγεία, δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια κάθε τύπου). Τα σχολεία που επιθυμούν να συμμετάσχουν συμπληρώνουν τη φόρμα συμμετοχής ΕΔΩ.

Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν θα  παρακολουθήσουν μια σειρά επιμορφωτικών σεμιναρίων (διαδικτυακών) και στη συνέχεια θα εκπονήσουν ανάλογα σχέδια εργασίας με τους μαθητές της τάξης τους.
Τα παραδοτέα μπορεί να είναι:έντυπη μορφή, διαμέσου μορφών έκφρασης, διαμέσου πολυμεσικών εφαρμογών κ.ά., βίντεο, ταινίες μικρού μήκους.
Στο τέλος της σχολικής χρονιάς προβλέπεται Ημερίδα διάχυσης των αποτελεσμάτων και Μαθητικό Φεστιβάλ Παρουσίασης των δράσεων από τα σχολεία και τους μαθητές.
Όλοι οι εκπαιδευτικοί θα λάβουν Βεβαίωση για τη συμμετοχή τους καθώς και Βεβαιώσεις για τον επιμορφωτικό κύκλο σεμιναρίων.

Φορείς που συμμετέχουν είναι:

Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων

Ανώτατο Συμβούλιο Παιδείας Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αμερικής

Αντιδημαρχία Παιδείας Δήμου Θεσσαλονίκης

Αντιδημαρχία Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Πολιτισμού και Νεολαίας Δήμου Ασπροπύργου

ΠΟΕΔ, Παγκύπρια Οργάνωση Ελλήνων Δασκάλων

Τμήμα Κινηματογράφου ΑΠΘ

Όμιλος για την Ιστορική Εκπαίδευση/Association of History Education in Greece ΟΙΕΕ/AHEG

Ομάδα Συντονιστικού ΟΠΙ (Ομάδες Προφορικής Ιστορίας)

ΓΑΚ Ν. Αχαΐας

Περιφερειακή Δ/νση Π. & Δ. Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας

4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής

ΠΕΚΕΣ ΑΜΘ

Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας

Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλονίκης

Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου

Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Έβρου

Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης Ευρυτανίας

Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Ηλείας

Διεύθυνση Β/θμια Εκπαίδευσης Ημαθίας

Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας

Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδος

Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Χανίων

Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής

 

Στη Συντονιστική Επιτροπή συμμετέχουν:

Δήμητρα Ακριτίδου, Αντιδήμαρχος Παιδείας Δήμου Θεσσαλονίκης

Χαρά Ανδρεάδου, Σ.Ε.Ε. ΠΕΚΕΣ Κρήτης

Δημήτρης Βασιλείου, Υποδ/ντής Πειραματικού ΓΕΛ Αγ. Αναργύρων, Αν. Μέλος ΟΙΕΕ, Ιστορικός

Μύρια Βασιλείου, Πρόεδρος ΠΟΕΔ (Κύπρος)

Μαρία Βλαχάκη, Διευθύντρια 23ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης

Όλγα Βουλγαρίδου, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕΚΕΣ ΑΜΘ

Σόνια Γελαδάκη, Διευθύντρια Πρότυπου Βαρβάκειου Γυμνασίου

Βασιλική Γιαννοπούλου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Β/θμιας Εκπαίδευσης Ευρυτανίας

Δημήτρης Γουλής, ΕΔΙΠ Τμήμα Κινηματογράφου ΑΠΘ

Έφη Γώτη, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου 3ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας

Ιωάννα Δεκατρή, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Β/θμιας Εκπαίδευσης Γ΄ Αθήνας, Αντιπρόεδρος Ο.Ι.Ε.Ε.

Λένα Δημητριάδου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Ημαθίας

Μαρία Δημοπούλου, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Α/θμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας

Άννα Ζουγανέλη, Σ.Ε.Ε 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής

Ευγενία Ηλιοπούλου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπαίδευσης Ηλείας

Κώστας Θεριανός, Σ.Ε.Ε. 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής

Νίκος Καμήλος, Σ.Ε.Ε. 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής

Δημήτρης Καλαϊτζίδης, Σ.Ε.Ε 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής

Σοφία Κανταράκη, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Μαγνησίας

Ευαγγελία Κανταρτζή, Διευθύντρια Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης

Σοφία Καρκαλέτση, Υπεύθυνος Συντονιστής της Δ/νσης Π.Ε. Β Αθήνας . ΠΕ 70

Πόπη Κασσωτάκη-Ψαρουδάκη, Διευθύντρια Α/θμιας Εκπαίδευσης Χανίων

Πόπη Κύρδη, Υπεύθυνη Πολιτιστικών A/θμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας

Μαρία Μαγαλιού, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Α/θμιας Εκπαίδευσης Γ΄ Αθήνας

Σοφία Μαυρίδη, Αντδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Πολιτισμού και Νεολαίας Δήμου Ασπροπύργου

Ανδριανή Μελίστα, ΠΕ Αρχειονόμος ΓΑΚ Ν. Αχαΐας

Πέτρος Μιχαηλίδης, Υπεύθυνος Εκπαιδευτικών Θεμάτων Α/θμιας Εκπαίδευσης Έβρου

Στέλλα Μπαζακογιάννη, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης

Ευαγγελία Μπούτσκου, Σ.E.E., ΠΕ 70 ,  3ο ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας

Ζαφειρούλα Μυλωνά, Διευθύντρια Α/θμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής

Παναγιώτα Παπαδημητρίου, Διευθύντρια 15ου Γυμνασίου Περιστερίου

Σοφία Παπαδημητρίου, Προϊσταμένη Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης  και Ψηφιακών Μέσων

Αποστόλης Παρασκευάς, Σ.E.E. 2o ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας

Λοή Ποθητή, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας  Εκπ/σης Δωδεκανήσου

Ελένη Σαατσόγλου, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕΚΕΣ ΑΜΘ

Βασιλική Σακκά, Σ.Ε.Ε. 3o ΠΕΚΕΣ Αττικής, ΕΑΠ-Δημόσια Ιστορία, Πρόεδρος Ο.Ι.Ε.Ε.

Κατερίνα Σαραφίδου,  Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕΚΕΣ ΑΜΘ

Γιώτα Σιδερά-Χουλιάρα, Διευθύντρια Α/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδος.

Κώστας Στοφόρος, δημοσιογράφος-συγγραφέας

Νόπη Τριανταφυλλίδου, Προϊσταμένη του Τμήματος Ε’ Εκπαιδευτικών Θεμάτων, της Διεύθυνσης Π.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης

Μαρία Φραγκουλάκη, Εκπαιδευτικός Κλ. ΠΕ02, 2οΓΕΛ Καματερού, Γραμματέας ΟΙΕΕ

Κωνσταντίνα Χατζημίχου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπαίδευσης Λάρισας

Σοφία Χριστοπούλου, Περιφερειακή Δ/νση Π. & Δ. Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ

Ενότητα 1η

Ο πρώτος επιμορφωτικός κύκλος θα πραγματοποιηθεί από το Τμήμα  Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων σύμφωνα με το εξής πρόγραμμα.

Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου, 19:00-20:300 μ.μ 

19:00, Χαιρετισμοί,

Σοφία Ζαχαράκη, Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων

Δήμητρα Ακριτίδου, Αντιδήμαρχος Παιδείας Δήμου Θεσσαλονίκης

Γιώτα Σιδερά Χουλιάρα, Διευθύντρια Α/θμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας

Χαιρετισμός από το 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής, Κώστας Θεριανός

Χαιρετισμός από τον Όμιλο για την Ιστορική Εκπαίδευση/Association of History Education in Greece ΟΙΕΕ/AHEG

19:15, Ενημέρωση για το Δίκτυο, Ευαγγελία Κανταρτζή

19:30, Ψηφιακός γραμματισμός και Δημιουργικότητα: Μαθητικοί διαγωνισμοί ψηφιακής και οπτικοακουστικής δημιουργίας

Εισηγήτρια: Σοφία Παπαδημητρίου, Προϊσταμένη της  Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου, 19:00-20:00 μ.μ 

Χαιρετισμοί

Σοφία Μαυρίδη, Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Πολιτισμού & Νεολαίας Δήμου Ασπροπύργου
Ζαφειρούλα Μυλωνά, Διευθύντρια Α/θμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής
Κωνσταντίνα Χατζημίχου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπαίδευσης Λάρισας

Ηχοληψία και επεξεργασία ήχου σε μαθητικές δημιουργίες

Εισηγητές: Τηλέμαχος Μούσας – Βαγγέλης Νικολιδάκης, Τμήμα Εκπαιδευτικής της  Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων

Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2021, 19:00-20:00 μ.μ 

Αξιοποίηση αρχείων σε μαθητικές δημιουργίες

Εισηγητές: Άλκηστις Πουλοπούλου – Βασίλης Σουλικιάς, της  Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων

 

Ενότητα 2η Τίτλος Προφορική Ιστορία: για ένα μάθημα ‘αλλιώς’
Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2021, 18:00 – 19:30
Η Προφορική Ιστορία στην Εκπαίδευση

18:00
Χαιρετισμοί:

Δρ Μπαμπαρούτσης Χαράλαμπος, Διευθυντής Α/θμιας Εκπαίδευσης Β’  Αθήνας
Δημητριάδου Λένα, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Ημαθίας
Κανταράκη Σοφία, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Μαγνησίας
Ποθητή Λόη, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας  Εκπ/σης Δωδεκανήσου
18:15-19:30
Η Προφορική Ιστορία στην Εκπαίδευση
Διδάσκουσες:
Βερβενιώτη Τασούλα, ιστορικός
Σάββα Ευρικόμη, εκπαιδευτικός
Τρίγκατζη Άννα, εκπαιδευτικός, υπ. Δρ. ΕΚΠΑ

Παρασκευή 29  Ιανουαρίου 2021, 18:00 – 19:30
Η διαδικασία της συνέντευξης
Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου 2021, 18:00 – 19:30
Τα μεταδεδομένα της συνέντευξης
Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2021, 18:00 – 20:00
Η ιστοσελίδα των ΟΠΙ ως εργαλείο. Παραδείγματα σχολικών εργασιών από το Μαθητικό Συνέδριο Προφορικής Ιστορίας
Διδάσκουσες:
Τ. Βερβενιώτη, ιστορικός
Ευρικόμη Σάββα, εκπαιδευτικός
Άννα Τρίγκατζη, εκπαιδευτικός, υπ. Δρ. ΕΚΠΑ
Όσοι/ες ενδιαφέρονται να δηλώσουν συμμετοχή στον κύκλο της προφορικής ιστορίας θα πρέπει να παρακολουθήσουν όλες τις συναντήσεις/ μαθήματα, ώστε να μπορέσουν να εφαρμόσουν την προφορική ιστορία στην εκπαίδευση.

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2021, 18:00-19:00
Αφηγήσεις ζωής στο σχολικό πλαίσιο
Εισηγήτρια: Ευαγγελία Μπούτσκου, Σ.E.E., ΠΕ 70 ,  3ο ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας
Διεπιστημονικά εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιήθηκαν το διάστημα 2014-2018 στην ορεινή Χαλκιδική
Εισηγητής: Απόστολος Παρασκευάς, Σ.E.E. 2o ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας

Ενότητα 3η 
Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου
Τοπική Ιστορία και Σχολείο: Το παρελθόν δίπλα μας. Ανασυνθέτοντας τη Μεγάλη Εικόνα.
Εισηγήτριες: Βασιλική Σακκά, τ. ΣΕΕ, Πρόεδρος Ο.Ι.Ε.Ε.
Ιωάννα Δεκατρή, ΜΔ στη Διδακτική της Ιστορίας, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Γ΄Αθήνας, Αντιπρόεδρος ΟΙΕΕ

Παρασκευή 5 Μαρτίου
Tα σχολικά αρχεία διηγούνται την ιστορία των σχολείων. Από τη μικρή στη μεγάλη ιστορία.
Εισηγητές: Παναγιώτης Γατσωτής, Σ.Ε.Ε. ΠΕ02, 1ο ΠΕΚΕΣ Αττικής
Κώστας Μέκκας, ΠΕ02, Δ/ντής του 6ου ΓΕΛ Αθήνας
Μαρία Τσούρτη, (ΠΕ02, 13ο ΓΕΛ Αθήνας), μέλη Ο.Ι.Ε.Ε.

Παρασκευή 12 Μαρτίου
Αναζητώντας το γυναικείο φύλο, μέσα από την ιστορία των σχολείων. Μαθήτριες, καθηγήτριες, διευθύντριες.
Εισηγήτρια: Ελένη Πατσιατζή, ΠΕ02 Μ.Δ. στα Ανθρώπινα Δικαιώματα, 1ο ΓΕΛ Δραπετσώνας, μέλος Δ.Σ. Ο.Ι.Ε.Ε.

Ενότητα 4η  Αξιοποίηση σχολικών αρχείων
Παρασκευή 19 Μαρτίου
Η σημασία της πολυπρισματικότητας στη δημιουργία και στη διδακτική αξιοποίηση ενός σχολικού αρχείου
Εισηγήτρια: Μαρία Βλαχάκη, Διευθύντρια 23ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης
Μεθοδολογική προσέγγιση έρευνας-Δημιουργία ψηφιακής αποτύπωσης δεδομένων
Εισηγητές: Παναγιώτα Χουλιάρα-Σιδερά , Θεόφιλος Μελισσάρης
Παρασκευή 26 Μαρτίου 
Διδασκαλία τοπικής ιστορίας και δημιουργικής γραφής μέσα από σχολικό αρχειακό υλικό
Εισηγήτης: Δημήτρης Γουλής, ΕΔΙΠ Τμήμα Κινηματογράφου ΑΠΘ
Όταν τα σχολικά αρχεία μιλούν, λένε…
Εισηγήτρια: Σόνια Γελαδάκη, Διευθύντρια Βαρβακείου 

Ενότητα 5η Σχολεία και Αρχιτεκτονική και Προτάσεις Δραστηριοτήτων

Παρασκευή 14 Μαΐου 2021, 18:30

Ενημέρωση, Ευαγγελία Κανταρτζή
Σχολείο και αρχιτεκτονική από την οπτική των αρχιτεκτόνων
Εισηγήτρια: Γεωργία Βαλωμένου, Αρχιτέκτων, ΠΕ81

Παρασκευή 21 Μαΐου 2021, 18:30

Δράσεις αρχιτεκτονικής στο Νηπιαγωγείο (Ας κοιτάξουμε καλύτερο τον χώρο του σχολείου μας)
Εισηγήτρια: Πέγκυ Κατσούλη, Νηπιαγωγός, 13ο Νηπιαγωγείο Γλυφάδας

Κατοικία – Κάνω τον χώρο Κατοικήσιμο – Κατοικώ
Μια δημιουργική παιδαγωγική πρόταση (ψυχαγωγική, ταυτοχρόνως και νοηματικά πολυεπίπεδη) για παιδιά και μεγάλους, σε αναφορά με τον χώρο ως πολύτιμη κοινωνική αξία.

Η ομάδα της παιδαγωγικής πρότασης ( Μπίρης Τάσος, Ομότιμος Καθηγητής Αρχιτεκτονικής ΕΜΠ,  Καρδαμίτση-Αδάμη Μάρω, Ομότιμη Καθηγήτρια Αρχιτεκτονικής ΕΜΠ, Τσιράκη Σοφία, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αρχιτεκτονικής ΕΜΠ, Αναστασιάδου Μαρία,  Αρχιτέκτων ΠΘ, Γιαννούτσος Γιάννης, Αρχιτέκτων ΕΜΠ, Εικαστικός ΑΣΚΤ,  Νιάρχος Πάνος,  Αρχιτέκτων ΕΜΠ, Οικονομοπούλου Ειρήνη, Αρχιτέκτων ΕΜΠ,  Παπαγεωργίου Ηλίας, Αρχιτέκτων ΕΜΠ, Παντουβάκη Γεωργία, Αρχιτέκτων ΕΜΠ,  Σιούτης Άρης, Δάσκαλος)
Εισηγητές: Παντουβάκη Γεωργία,  Αρχιτέκτων ΕΜΠ-Γιαννούτσος Γιάννης, Αρχιτέκτων ΕΜΠ, Εικαστικός ΑΣΚΤ

Πέμπτη 27 Μαΐου 2021, 18:30

Μαθαίνοντας την ιστορία του σχολείου μου. Προτάσεις δραστηριοτήτων
Εισηγητές: Κώστας Θεριανός, ΣΕΕ Κοινωνικών Επιστημών, Ευαγγελία Κανταρτζή, Διευθύντρια Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης

 

Ημερίδα Διάχυσης- Μαθητικό Φεστιβάλ Δημιουργίας

Όσα σχολεία και εκπαιδευτικοί θέλουν μπορούν να λάβουν μέρος στην Ημερίδα Διάχυσης που θα πραγματοποιηθεί Σάββατο 4 Ιουνίου.

Οι συμμετοχής-παρουσιάσεις (power point, βίντεο, ταινίες μικρού μήκους) δεν θα πρέπει να ξεπερνάνε τα 10 λεπτά.

Τα παραδοτέα θα πρέπει να κατατεθούν έως τις 31 Μαϊου. Οι πολυμεσικές παρουσιάσεις (Κινηματογραφική αφήγηση – ταινία μικρού μήκους ή power point) θα πρέπει να έχουν ελάχιστη χρονική διάρκεια 3΄, μέγιστη χρονική διάρκεια 10΄.

Το οπτικοακουστικό υλικό θα πρέπει να υποβληθεί σε αρχεία της μορφής mp4, avi, vob, wav, mp3, gif, jpg ανάλογα με το παραδοτέο.

Η πρώτη διαφάνεια θα πρέπει να περιέχει το λογότυπο και την αφίσα σύμφωνα με το εξής πρότυπο εδώ

Περισσότερες πληροφορίες, βιβλιογραφία και υλικό:
http://ekedisy.blogspot.com/2020/03/6-6-cosmote-history-channel.html
Μπορείτε να παρακολουθείτε και να ενημερώνεστε και από τη σελίδα του Δικτύου στο facebook

Εργαστήρια για το πρόγραμμα είναι αναρτημένα στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων του ΙΕΠ

http://iep.edu.gr/el/psifiako-apothetirio/skill-labs/1007-dimiourgo-kainotomo-epixeiro

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ‒ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Έλλη Λαμπαδαρίδου

Τ: 2103250341
Email: info@ekedisy.gr
Ιστοσελίδα  Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης: www.ekedisy.gr

Share Button